Tuesday, 10 June 2014

Peter Gabriel in Riga

Maikuus 2014 sai teoks paljude intellektuaalsema rockmuusika sõprade ammune soov - näha siinkandis esinemas Peter Gabrieli, kunagist Genesise solisti, kes on teinud ka edukat soolokarjääri ja andnud elu paljudele muusikalistele ja ühiskondlikele initsiatiividele. Tõsi, Eestisse ta seekordki ei jõudnud, nõnda jaotusid meie fännid Riia (17. mail) ja Helsingi (20. mail) vahel. 10. mail toimuma pidanud kontsert Kiievis otsustati aga ära jätta.

Ise käisin Riias, kus kontsert toimus Arena Riga hallis (analoog meie Haabersti suurhallile). Kontsert pealkirjaga "Back to Front" jaotus kolmeks: akustiline kava, elektrooniline kava ja 1986. aasta plaat "So" algusest lõpuni. Laval oli sellel edukal plaadil kaasa teinud ansambel: Tony Levin (b), David Rhodes (g), Manu Katche (dr) ja David Sancious (kb).

Lood olid parasjagu ümber arranžeeritud, mõni rohkem, mõni vähem, nii et säilis äratundmisrõõm ja samas leidus uusi kõlasid. Peter Gabriel esines vähimagi hinnaalanduseta nii lavalise liikumise kui vokaali osas, 64-aastase mehe kohta (sündinud 1950) oli ta tõesti heas vormis.

Kontserti alustasid kaks noort naismuusikut - üks mängis tšellot ja teine marimbat ning mõlemad sinna juurde ka laulsid. Tegid selgelt omaloomingulist kava, üsna lüürilises kastmes. Järgnev kontsert näitas neid aga tõeliselt suurepäraste taustalauljatena, kes väga hästi haakusid nii ülejäänud bändiga kui Gabrieli lugudega (nt originaalis Kate Bushi poolt esitatud laulu "Don't give up" vokaalpartiis). Tasub nende nimed meelde jätta: rootslannad Jennie Abrahamson ja tšellist Linnea Olsson.

Seejärel vaimustas fänne ilma mingite trikkideta lavale ilmunud Peter Gabriel ise, kes hakkas ... lavapõrandat mopiga pühkima. Kui algul tundus see n-ö tähelepanu-võitmise trikk, siis peagi sai selgeks, et Gabriel tegi seda tõsiselt - n-ö töö enda pärast. Ilmselt on siis tal nukraid kogemusi laval libisemisega, et ta seda tööd kellelegi teisele ei jätnud. Ja kontsert võis alata. Tubli kaks tundi tihedat show'd kus lavaline liikumine ei olnud liigne vehklemine, kuid oli selgelt eelnevalt täpselt läbi mõeldud - eks ka seepärast, et kokku sobida tuurist tehtava DVD täpse režiiplaaniga. Valgus- ja kaamerapark oli küll muljetavaldav - paljude tehniliste võimalustega ja ühtaegu paindlik.

Eelviimase looga (The Tower That Ate People) avanes lava kohal seni seisnud sõõr kujundusliku dominandina hiiglaslikuks spiraaliks, mille keskele jäi laulja. Seejärel kutsus Gabriel lavale kümmekond aktivisti, kes seostuvad muuhulgas veebilehega avaaz.org. Ühiselt lauldi "Biko" - ja oligi kõik.


Lugude järjekord:
- Akustiline kava - lihtsalt valgustatud lavaga
1. O but (uus lugu, duo: Peter Gabriel klaveril ja Tony Levin bassil),
2. Come Talk to Me (siitpeale kogu ansambel),
3. Shock the Monkey,
4. Family Snapshot

- Elektrooniline kava - must-valge videoekraan ja vehklev valgusshow
5. Digging in the Dirt
6. Secret World
7. The Family and the Fishing Net
8. No Self Control
9. Solsbury Hill
10. Washing of the Water
11. Why don't you show yourself?

- "So" remastered live - värvilise show'ga ekraanil ja valguses
12. Red Rain
13. Sledgehammer
14. Don't Give Up
15. That Voice Again
16. Mercy Street
17. Big Time
18. We Do What We're Told (Milgram's 37)
19. This Is The Picture (Excellent Birds)
20. In Your Eyes

- Lisalood:
21. Here Comes the Flood
22. The Tower That Ate People
23. Biko