Täna (29.06) lõpetas president Ilves oma riigivisiidi Iisraeli. Aga eile saabus Iisraeli turneelt tagasi Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Kahjuks ei osutunud võimalikuks lülitada EFK kontserti riigipea visiidi ametlikku ajakavasse (ehk mõni järgmine kord!?), kuid need kaks sündmust on toonud Eestile selles riigis kahtlemata tublisti tähelepanu. On uhke tunne, kui Jeruusalemma linna piiril lehvivad meie trikoloorid.
EFK Iisraeli-turnee moodustasid kuus kontserti: 22.06 Jeruusalemmas, 23.06 Karmiel'is, 24.06 Herzliya's ning 25., 26. ja 27 juunil Tel Avivi Kunstimuuseumis. Programmis olid G. F. Händeli "Jubilate for the Peace of Utrecht" ja "Te Deum (Dettingen)" ning Arvo Pärdi "Te Deum". Koostööd tehti Jeruusalemmas tegutseva kammerorkestriga Israel Camerata ning nende dirigendi Avner Biron'iga. Soolopartiisid laulsid kohalik mezzo Avital Deri (kes tuli asendama algselt plaanitud Orit Gabriel'i), sakslane Thomas Bauer ning EFK-st Toomas Tohert ja Kaia Urb.
Sain osa EFK kahest viimasest kontserdist Tel Avivis. Üllatav, kuivõrd erinevad võivad olla kaks sama kavaga, samade esitajatega ja samas saalis toimuvat kontserti - kusjuures mõlemad kõrge kvaliteediga. Muutusid kuupäev ja kuulama kogunenud publik. Ent eks selles olegi interpretatsioonikunsti kordumatu ilu ja tabamatu ime.
EFK on seda ilu meile ju jaganud juba aastakümneid, aga kindlasti tasub taas kord öelda kiidusõnu nii koorile tervikuna kui eraldi kooriga praegu tööd tegevate Daniel Reuss'i ja Mikk Üleoja aadressil (kes ise turneel ei osalenud). Saavutatud on suurepärane vokaalne tase ning - mis on sugugi mitte väheolulisem - professionaalne stabiilsus. Hoolimata lõunamaisest palavusest ja pingelistest proovidest suutis koor väsimusest üle olla ja pakkuda publikule õnnestunud kontserdid. EFK pälvis siira tunnustuse nii kuulajailt kui orkestrilt ja dirigendilt. Eesti esikoori aadressil, aga ka Arvo Pärdi muusika aadressil kõlas palju komplimente, mis on seda enam väärt, et sealsed muusikasõbrad on harjunud püsivalt osa saama maailma tippkvaliteedist. Kohapeal töötav Eesti diplomaat Marin Mõttus meenutas, et tema korraldamistöös on sellest selgelt abi olnud, et kohanimi "Estonia" seostatakse esmalt meie muusika tippnimedega. Kontserdist tundis suurt rõõmu ka Eesti suursaadik Aino Lepik von Wiren perega.
Israel Camerata on kahtluseta tippkollektiiv, mille paljud muusikud on ühtlasi suurepärased solistid. Ning veel - nagu ka kavalehelt nimedest näha, on tublisti pooled orkestri liikmetest pärit kunagise Nõukogude Liidu aladelt ja suhtlevad omavahel meelsasti vene keeles. Orkester on pidanud oma rahastamise eest võitlema, aga on kahtluseta oma riigile vääriline esinduskollektiiv. Muide, kontserdipaiga ees jagas oma reklaamlehti Iisraeli Kammerorkester, kellega Camerata konkureerib nii publiku kui riigipoolse tähelepanu ja rahastamise pärast.
Iisrael on Eestist pindalalt küll kaks korda väiksem (kusjuures suure osa moodustab kõrb), kuid rahvaarvult ligi kuus korda suurem ning oluliselt ka rikkam riik. Nõnda polnud imestada, et kõik kuus kontserti (kaasa arvatud kolm viimast ühes ja samas kohas) kogusid täissaali. EFK meie ekspordiartiklina on jõudnud sellistesse mainekatesse võrgustikesse ja sellistele lavadele, et nende publikut kipubki üha enam jaguma võõrsile.
Seda enam tuleb siis hinnata näiteks nende initsiatiivi kodumaal anda koolikontserte koos noorte dirigentidega. Ja tundub, et sellest on kasu olnud, nagu ka teiste kontserdikorraldajate noortetööst. Iisraeli publiku keskmine vanus oli julgesti vähemalt 55 aastat, Eesti aktiivne kontserdipublik on aga selgelt üks Euroopa nooremaid. Vähemasti ühe parameetri poolest võime siis oma seisu paremaks hinnata ;-)
EFK lauljad lõpetasid turneega ühtlasi oma hooaja ning saavad mõne nädala puhata. Mis muud, kui soovigem neile suvest palju jõukogumist uueks hooajaks ja uuteks kontsertreisideks.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment